Welcome to HoN Tour, stranger! Login with your HoN account, or Create an Account now!

THE DIAMOND CYCLE 3 IS OVER!
  • Information
  • Schedule
  • Teams
  • Group
  • Brackets
Information

FORMAT

- Dates: Saturday, October 3rd, 2015 - Sunday, October 18, 2015
- Format: 8 teams, 5v5, Captain's Pick, one Group of Round Robin Best-of-2, into 4 teams Double Elimination Playoffs Best-of-3 rounds

Promotion/Demotion

- Relegations: Top two teams of Gold compete against the bottom two teams of Diamond in a best-of-three Relegation Match. Winning teams stay or are promoted to Diamond, losing teams stay or are demoted to Gold.

ROSTER ADDS

- Teams may add only 3 players per cycle, based on "Roster additions" rules from Rules.

LOBBY TIME

- All lobbies will expire +10 minutes after start time from schedule above. If a match is extending after start time, there will be a 10 minutes lobby for the new round.

Prizing

Prizepool: $19,202

Distribution:

1st Place: $7,095
2nd Place: $4,545
3rd Place: $2,736
4th Place: $1,986
5-6th Place: $795
7-8th Place: $625

Prize Notes:

The Team Representatives will be contacted for further information regarding how to receive the prizes.


Overall Schedule

The below is the overall schedule for Diamond Cycle 3, for specific match-ups please go to the Group and Brackets tabs!


GROUP

Saturday, October 3
12:00 EDT | 18:00 CEST - 2 matches
14:00 EDT | 20:00 CEST - 2 matches
16:00 EDT | 22:00 CEST - 2 matches

Sunday, October 4
12:00 EDT | 18:00 CEST - 2 matches
14:00 EDT | 20:00 CEST - 2 matches
16:00 EDT | 22:00 CEST - 2 matches

Tuesday, October 6
12:00 EDT | 18:00 CEST - 1 match
14:00 EDT | 20:00 CEST - 1 match

Thursday, October 8
12:00 EDT | 18:00 CEST - 1 match
14:00 EDT | 20:00 CEST - 1 match

Saturday, October 10
12:00 EDT | 18:00 CEST - 2 matches
14:00 EDT | 20:00 CEST - 2 matches
16:00 EDT | 22:00 CEST - 2 matches

Sunday, October 11
12:00 EDT | 18:00 CEST - 2 matches
14:00 EDT | 20:00 CEST - 2 matches
16:00 EDT | 22:00 CEST - 2 matches

RELEGATION MATCHES

Tuesday, October 13
12:00 EDT | 18:00 CEST - Relegation Match (Gold 1st vs. Diamond Group 8th)

Thursday, October 15
12:00 EDT | 18:00 CEST - Relegation Match (Gold 2nd vs. Diamond Group 7th)

PLAYOFFS

Saturday, October 17
12:00 EDT | 18:00 CEST - LB Semifinal (Group 3rd vs. Group 4th)
15:00 EDT | 21:00 CEST - WB Final (Group 1st vs. Group 2nd)

Sunday, October 18
12:00 EDT | 18:00 CEST - LB Final
15:00 EDT | 21:00 CEST - Grand Final


Group
Standings
Teams Points Matches | WIN/DRAW/LOSS
Evil Corporation 19 6/1/0
compLexity Gaming 14 4/2/1
Reason Gaming 9 2/3/2
BadMonkeyGaming 9 2/3/2
Fresh 8 2/2/3
Pannys Boys 6 1/3/3
Rexxars Reborn 5 1/2/4
Revolution 4 0/4/3

*All matches are BO2 series. Win (2-0) is 3 points, draw (1-1) is 1 point and loss (0-2) is 0 points.

*Two/Three way tie: head-to-head if it applies, then winner(s) is decided based on kill differential per game of involved teams (Kills minus Enemy Team Kills).

Schedule
Date EDT / CEST Match Results HCT
October 3 12:00 / 18:00 Fresh vs. BadMonkeyGaming 2 - 0
Pannys Boys vs. Reason Gaming 0 - 2
14:00 / 20:00 Fresh vs. compLexity Gaming 0 - 2
BadMonkeyGaming vs. Revolution 2 - 0
16:00 / 22:00 BadMonkeyGaming vs. Reason Gaming 1 - 1
Fresh vs. Rexxars Reborn 1 - 1
October 4 12:00 / 18:00 compLexity Gaming vs. BadMonkeyGaming 1 - 1
Fresh vs. Revolution 2 - 0
14:00 / 20:00 Pannys Boys vs. compLexity Gaming 0 - 2
BadMonkeyGaming vs. Rexxars Reborn 2 - 0
16:00 / 22:00 Fresh vs. Evil Corporation 0 - 2
Pannys Boys vs. Revolution 1 - 1
October 6 12:00 / 18:00 Evil Corporation vs. Reason Gaming 2 - 0
14:00 / 20:00 Evil Corporation vs. Revolution 2 - 0
Fresh vs. Pannys Boys 0 - 2
October 8 12:00 / 18:00 Fresh vs. Reason Gaming 1 - 1
14:00 / 20:00 Revolution vs. Rexxars Reborn 1 - 1
October 10 12:00 / 18:00 Pannys Boys vs. Evil Corporation 1 - 1
compLexity Gaming vs. Reason Gaming 2 - 0
14:00 / 20:00 Reason Gaming vs. Revolution 1 - 1
Evil Corporation vs. Rexxars Reborn 2 - 0
16:00 / 22:00 Reason Gaming vs. Rexxars Reborn 2 - 0
compLexity Gaming vs. Revolution 1 - 1
October 11 12:00 / 18:00 Evil Corporation vs. BadMonkeyGaming 2 - 0
compLexity Gaming vs. Rexxars Reborn 2 - 0
14:00 / 20:00 Pannys Boys vs. BadMonkeyGaming 1 - 1
16:00 / 22:00 compLexity Gaming vs. Evil Corporation 0 - 2
Pannys Boys vs. Rexxars Reborn 0 - 2

BRACKETS
Relegation Matches
Date EDT/CEST Matches Results
October 13 12:00/18:00 Polymorph vs Revolution 1 - 2
October 15 12:00/18:00 The Mystery Gang vs Rexxars Reborn 2 - 0
Diamond Playoffs

Winner Bracket Final

Oct 17, 15:00 EDT | 21:00 CEST

Evil Corporation
1
compLexity Gaming
2

Grand Final

Oct 18, 15:00 EDT | 21:00 CEST

compLexity Gaming
2
BadMonkeyGaming
0

Loser Bracket Semifinal

Oct 17, 12:00 EDT | 18:00 CEST

Reason Gaming
0
BadMonkeyGaming
2

Loser Bracket Final

Oct 18, 12:00 EDT | 18:00 CEST

BadMonkeyGaming
2
Evil Corporation
1

Back to Top