Welcome to HoN Tour, stranger! Login with your HoN account, or Create an Account now!

THE DIAMOND CYCLE 5 IS OVER!
  • Information
  • Schedule
  • Teams
  • Group
  • Brackets
Information

FORMAT

- Dates: Saturday, November 14th, 2015 - Sunday, November 29nd, 2015
- Format: 8 teams, 5v5, Captain's Pick, one Group of Round Robin Best-of-2, into 4 teams Double Elimination Playoffs Best-of-3 rounds

Promotion/Demotion

- Relegations: Top two teams of Gold compete against the bottom two teams of Diamond in a best-of-three Relegation Match. Winning teams stay or are promoted to Diamond, losing teams stay or are demoted to Gold.

ROSTER ADDS

- Teams may add only 3 players per cycle, based on "Roster additions" rules from Rules.

LOBBY TIME

- All lobbies will expire +10 minutes after start time from schedule above. If a match is extending after start time, there will be a 10 minutes lobby for the new round.

Prizing

Prizepool: $17,860

Distribution:

1st Place: $6,673
2nd Place: $4,283
3rd Place: $2,590
4th Place: $1,840
5-6th Place: $693
7-8th Place: $544

Prize Notes:

The Team Representatives will be contacted for further information regarding how to receive the prizes.


Overall Schedule

The below is the overall schedule for Diamond Cycle 5, for specific match-ups please go to the Group and Brackets tabs!


GROUP

Saturday, November 14
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Sunday, November 15
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Tuesday, November 17
12:00 EST | 18:00 CET - 1 match
14:00 EST | 20:00 CET - 1 match

Thursday, November 19
12:00 EST | 18:00 CET - 1 match
14:00 EST | 20:00 CET - 1 match

Saturday, November 21
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Sunday, November 22
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

RELEGATION MATCHES

Tuesday, November 24
12:00 EST | 18:00 CET - Relegation Match (Gold 1st vs. Diamond Group 8th)

Thursday, November 26
12:00 EST | 18:00 CET - Relegation Match (Gold 2nd vs. Diamond Group 7th)

PLAYOFFS

Saturday, November 28
12:00 EST | 18:00 CET - LB Semifinal (Group 3rd vs. Group 4th)
15:00 EST | 21:00 CET - WB Final (Group 1st vs. Group 2nd)

Sunday, November 29
12:00 EST | 18:00 CET - LB Final
15:00 EST | 21:00 CET - Grand Final


Group
Standings
Teams Points Matches | WIN/DRAW/LOSS
compLexity Gaming 14 4/2/1
Sync eSports 13 3/4/0
BadMonkeyGaming 12 3/3/1
Fresh 12 3/3/1
Evil Corporation 9 2/3/2
TwoZero 8 2/2/3
Nightmare Knights 3 1/0/6
The Mystery Gang 3 0/3/4

*All matches are BO2 series. Win (2-0) is 3 points, draw (1-1) is 1 point and loss (0-2) is 0 points.

*Two/Three way tie: head-to-head if it applies, then winner(s) is decided based on kill differential per game of involved teams (Kills minus Enemy Team Kills).

Schedule
Date EST / CET Match Results
November 14 12:00 / 18:00 TwoZero vs. BadMonkeyGaming 0 - 2
compLexity Gaming vs. The Mystery Gang 1 - 1
14:00 / 20:00 TwoZero vs. compLexity Gaming 0 - 2
BadMonkeyGaming vs. The Mystery Gang 1 - 1
16:00 / 22:00 compLexity Gaming vs. BadMonkeyGaming 2 - 0
TwoZero vs. The Mystery Gang 2 - 0
November 15 12:00 / 18:00 Evil Corporation vs. BadMonkeyGaming 1 - 1
Fresh vs. The Mystery Gang 2 - 0
14:00 / 20:00 Evil Corporation vs. Fresh 0 - 2
Sync eSports vs. The Mystery Gang 2 - 0
16:00 / 22:00 Sync eSports vs. compLexity Gaming 2 - 0
Evil Corporation vs. The Mystery Gang 1 - 1
November 16 13:00 / 19:00 Sync eSports vs. Fresh 1 - 1
November 19 12:00 / 18:00 Sync eSports vs. TwoZero 1 - 1
14:00 / 20:00 The Mystery Gang vs. Nightmare Knights 0 - 2
November 21 12:00 / 18:00 Evil Corporation vs. TwoZero 2 - 0
Fresh vs. Nightmare Knights 2 - 0
14:00 / 20:00 Evil Corporation vs. compLexity Gaming 0 - 2
BadMonkeyGaming vs. Nightmare Knights 2 - 0
16:00 / 22:00 Fresh vs. BadMonkeyGaming 0 - 2
compLexity Gaming vs. Nightmare Knights 2 - 0
November 22 12:00 / 18:00 Evil Corporation vs. Sync eSports 1 - 1
TwoZero vs. Nightmare Knights Night FF
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. BadMonkeyGaming 1 - 1
Evil Corporation vs. Nightmare Knights 2 - 0
TwoZero vs. Fresh 1 - 1
16:00 / 22:00 Fresh vs. compLexity Gaming 1 - 1
Sync eSports vs. Nightmare Knights 2 - 0

BRACKETS
Relegation Matches
Date EST/CET Matches Results
November 24 12:00/18:00 Polymorph vs. The Mystery Gang 2 - 0
November 26 12:00/18:00 Reason Gaming vs. Nightmare Knights 0 - 2
Diamond Playoffs

Winner Bracket Final

Nov 28, 15:00 EST | 21:00 CET

compLexity Gaming
2
Sync eSports
1

Grand Final

Nov 29, 15:00 EST | 21:00 CET

compLexity Gaming
2
Sync eSports
1

Loser Bracket Semifinal

Nov 28, 12:00 EST | 18:00 CET

BadMonkeyGaming
2
Fresh
0

Loser Bracket Final

Nov 29, 12:00 EST | 18:00 CET

BadMonkeyGaming
0
Sync eSports
2

Back to Top