Welcome to HoN Tour, stranger! Login with your HoN account, or Create an Account now!

THE DIAMOND CYCLE 6 IS OVER!
  • Information
  • Schedule
  • Teams
  • Group
  • Brackets
Information

FORMAT

- Dates: Saturday, December 5th, 2015 - Sunday, December 20nd, 2015
- Format: 8 teams, 5v5, Captain's Pick, one Group of Round Robin Best-of-2, into 4 teams Double Elimination Playoffs Best-of-3 rounds

Promotion/Demotion

- Relegations: Top two teams of Gold compete against the bottom two teams of Diamond in a best-of-three Relegation Match. Winning teams stay or are promoted to Diamond, losing teams stay or are demoted to Gold.

ROSTER ADDS

- Teams may add only 3 players per cycle, based on "Roster additions" rules from Rules.

LOBBY TIME

- All lobbies will expire +10 minutes after start time from schedule above. If a match is extending after start time, there will be a 10 minutes lobby for the new round.

Prizing

Prizepool: $18,661

Distribution:

1st Place: $6,925
2nd Place: $4,440
3rd Place: $2,677
4th Place: $1,927
5-6th Place: $754
7-8th Place: $592

Prize Notes:

The Team Representatives will be contacted for further information regarding how to receive the prizes.


Overall Schedule

The below is the overall schedule for Diamond Cycle 6, for specific match-ups please go to the Group and Brackets tabs!


GROUP

Saturday, December 5
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Sunday, December 6
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Tuesday, December 8
12:00 EST | 18:00 CET - 1 match
14:00 EST | 20:00 CET - 1 match

Thursday, December 10
12:00 EST | 18:00 CET - 1 match
14:00 EST | 20:00 CET - 1 match

Saturday, December 12
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Sunday, December 13
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

RELEGATION MATCHES

Tuesday, December 15
12:00 EST | 18:00 CET - Relegation Match (Gold 1st vs. Diamond Group 8th)

Thursday, December 17
12:00 EST | 18:00 CET - Relegation Match (Gold 2nd vs. Diamond Group 7th)

PLAYOFFS

Saturday, December 19
12:00 EST | 18:00 CET - LB Semifinal (Group 3rd vs. Group 4th)
15:00 EST | 21:00 CET - WB Final (Group 1st vs. Group 2nd)

Sunday, December 20
12:00 EST | 18:00 CET - LB Final
15:00 EST | 21:00 CET - Grand Final


Group
Standings
Teams Points Matches | WIN/DRAW/LOSS
compLexity Gaming 17 5/2/0
Sync eSports 14 4/2/1
Fresh 13 4/1/2
BadMonkeyGaming 11 3/2/2
Evil Corporation 11 3/2/2
Polymorph 7 2/1/4
TwoZero 4 1/1/5
Nightmare Knights 1 0/1/6

*All matches are BO2 series. Win (2-0) is 3 points, draw (1-1) is 1 point and loss (0-2) is 0 points.

*Two/Three way tie: head-to-head if it applies, then winner(s) is decided based on kill differential per game of involved teams (Kills minus Enemy Team Kills).

Schedule
Date EST / CET Match Results HCT
December 5 12:00 / 18:00 compLexity Gaming vs. Evil Corporation 2 - 0
Fresh vs. Polymorph 2 - 0
14:00 / 20:00 compLexity Gaming vs. Fresh 1 - 1
Evil Corporation vs. Nightmare Knights 2 - 0
16:00 / 22:00 Fresh vs. Evil Corporation 2 - 0
TwoZero vs. Nightmare Knights 2 - 0
December 6 12:00 / 18:00 Evil Corporation vs. Polymorph 2 - 0
BadMonkeyGaming vs. TwoZero 2 - 0
14:00 / 20:00 compLexity Gaming vs. BadMonkeyGaming 2 - 0
TwoZero vs. Polymorph 1 - 1
16:00 / 22:00 Evil Corporation vs. TwoZero 2 - 0
December 7 13:00 / 19:00 compLexity Gaming vs. Polymorph 2 - 0
December 8 12:00 / 18:00 Sync eSports vs. Nightmare Knights 2 - 0
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. Fresh 2 - 0
December 10 12:00 / 18:00 BadMonkeyGaming vs. Fresh 2 - 0
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. TwoZero 2 - 0
December 12 12:00 / 18:00 Sync eSports vs. BadMonkeyGaming 1 - 1
14:00 / 20:00 Fresh vs. TwoZero 2 - 0
compLexity Gaming vs. Nightmare Knights 1 - 1
16:00 / 22:00 compLexity Gaming vs. TwoZero 2 - 0
BadMonkeyGaming vs. Polymorph 0 - 2
Fresh vs. Nightmare Knights 2 - 0
December 13 12:00 / 18:00 BadMonkeyGaming vs. Evil Corporation 1 - 1
Sync eSports vs. Polymorph 2 - 0
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. Evil Corporation 1 - 1
BadMonkeyGaming vs. Nightmare Knights 2 - 0
16:00 / 22:00 compLexity Gaming vs. Sync eSports 2 - 0
Nightmare Knights vs. Polymorph 0 - 2

BRACKETS
Relegation Matches
Date EST/CET Matches Results
January 2 14:00/20:00 LGT Gaming vs. Nightmare Knights 2 - 0
December 17 12:00/18:00 Reason Gaming vs. TwoZero 0 - 2
Diamond Playoffs

Winner Bracket Final

Dec 19, 15:00 EST | 21:00 CET

compLexity Gaming
2
Sync eSports
1

Grand Final

Dec 20, 15:00 EST | 21:00 CET

compLexity Gaming
0
Sync eSports
2

Loser Bracket Semifinal

Dec 19, 12:00 EST | 18:00 CET

Fresh
1
BadMonkeyGaming
2

Loser Bracket Final

Dec 20, 12:00 EST | 18:00 CET

Sync eSports
2
BadMonkeyGaming
0

Back to Top