Welcome to HoN Tour, stranger! Login with your HoN account, or Create an Account now!

THE DIAMOND CYCLE 7 IS OVER!
  • Information
  • Schedule
  • Teams
  • Group
  • Brackets
Information

FORMAT

- Dates: Saturday, January 9th, 2016 - Sunday, January 24th, 2016
- Format: 8 teams, 5v5, Captain's Pick, one Group of Round Robin Best-of-2, into 4 teams Double Elimination Playoffs Best-of-3 rounds

Promotion/Demotion

- Relegations: Top two teams of Gold compete against the bottom two teams of Diamond in a best-of-three Relegation Match. Winning teams stay or are promoted to Diamond, losing teams stay or are demoted to Gold.

ROSTER ADDS

- Teams may add only 3 players per cycle, based on "Roster additions" rules from Rules.

LOBBY TIME

- All lobbies will expire +10 minutes after start time from schedule above. If a match is extending after start time, there will be a 10 minutes lobby for the new round.

Prizing

Prizepool: $32,259

Distribution:

1st Place: $11,211
2nd Place: $7,100
3rd Place: $4,155
4th Place: $3,405
5-6th Place: $1,789
7-8th Place: $1,405

Prize Notes:

The Team Representatives will be contacted for further information regarding how to receive the prizes.


Overall Schedule

The below is the overall schedule for Diamond Cycle 7, for specific match-ups please go to the Group and Brackets tabs!


GROUP

Saturday, January 9
12:00 EST | 18:00 CET - 1 match
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Sunday, January 10
12:00 EST | 18:00 CET - 1 match
14:00 EST | 20:00 CET - 1 match
16:00 EST | 22:00 CET - 1 match

Tuesday, January 12
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches

Thursday, January 14
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches

Saturday, January 16
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

Sunday, January 17
12:00 EST | 18:00 CET - 2 matches
14:00 EST | 20:00 CET - 2 matches
16:00 EST | 22:00 CET - 2 matches

RELEGATION MATCHES

Tuesday, January 19
12:00 EST | 18:00 CET - Relegation Match (Gold 1st vs. Diamond Group 8th)

Thursday, January 21
12:00 EST | 18:00 CET - Relegation Match (Gold 2nd vs. Diamond Group 7th)

PLAYOFFS

Saturday, January 23
12:00 EST | 18:00 CET - LB Semifinal (Group 3rd vs. Group 4th)
15:00 EST | 21:00 CET - WB Final (Group 1st vs. Group 2nd)

Sunday, January 24
12:00 EST | 18:00 CET - LB Final
15:00 EST | 21:00 CET - Grand Final


Group
Standings
Teams Points Matches | WIN/DRAW/LOSS
Evil Corporation 17 5/2/0
Sync eSports 15 4/3/0
compLexity Gaming 12 3/3/1
Fresh 11 3/2/2
Pingudancers eSports 8 2/2/3
LGT Gaming 5 1/2/4
BadMonkeyGaming 5 0/5/2
Polymorph 1 0/1/6

*All matches are BO2 series. Win (2-0) is 3 points, draw (1-1) is 1 point and loss (0-2) is 0 points.

*Two/Three way tie: head-to-head if it applies, then winner(s) is decided based on kill differential per game of involved teams (Kills minus Enemy Team Kills).

Schedule
Date EST / CET Match Results HCT
January 9 12:00 / 18:00 compLexity Gaming vs. LGT Gaming 2 - 0
14:00 / 20:00 compLexity Gaming vs. Pingudancers eSports 1 - 1
Polymorph vs. LGT Gaming 0 - 2
16:00 / 22:00 compLexity Gaming vs. Polymorph 2 - 0
Pingudancers eSports vs. LGT Gaming 2 - 0
January 10 12:00 / 18:00 Sync eSports vs. compLexity Gaming 1 - 1
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. Polymorph 2 - 0
16:00 / 22:00 Polymorph vs. Pingudancers eSports 0 - 2
January 12 12:00 / 18:00 Fresh vs. Evil Corporation 0 - 2
BadMonkeyGaming vs. Pingudancers eSports 1 - 1
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. Fresh 2 - 0
Evil Corporation vs. Pingudancers eSports 2 - 0
January 13 15:00 / 21:00 compLexity Gaming vs. Evil Corporation 0 - 2
January 14 12:00 / 18:00 compLexity Gaming vs. BadMonkeyGaming 2 - 0
Evil Corporation vs. LGT Gaming 1 - 1
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. Evil Corporation 1 - 1
compLexity Gaming vs. Fresh 1 - 1
January 15 13:00/19:00 BadMonkeyGaming vs. Polymorph 1 - 1
January 16 12:00 / 18:00 Sync eSports vs. Pingudancers eSports 2 - 0
Fresh vs. LGT Gaming 2 - 0
14:00 / 20:00 BadMonkeyGaming vs. Fresh 1 - 1
16:00 / 22:00 BadMonkeyGaming vs. LGT Gaming 1 - 1
Fresh vs. Polymorph 2 - 0
January 17 12:00 / 18:00 BadMonkeyGaming vs. Evil Corporation 0 - 2
Sync eSports vs. LGT Gaming 2 - 0
14:00 / 20:00 Sync eSports vs. BadMonkeyGaming 1 - 1
Evil Corporation vs. Polymorph 2 - 0
16:00 / 22:00 Fresh vs. Pingudancers eSports 2 - 0

BRACKETS
Relegation Matches
Date EST/CET Matches Results
January 19 12:00/18:00 Sons of Zeus vs Polymorph 0 - 2
January 21 12:00/18:00 Reason Gaming vs BadMonkeyGaming 0 - 2
Diamond Playoffs

Winner Bracket Final

Jan 23, 15:00 EST | 21:00 CET

Evil Corporation
0
Sync eSports
2

Grand Final

Jan 24, 15:00 EST | 21:00 CET

Sync eSports
2
Evil Corporation
1

Loser Bracket Semifinal

Jan 23, 12:00 EST | 18:00 CET

compLexity Gaming
2
Fresh
1

Loser Bracket Final

Jan 24, 12:00 EST | 18:00 CET

compLexity Gaming
1
Evil Corporation
2

Back to Top